מוזיאון הטבע והמדע של דנבר גדול ומגוון, והרגשתי שהמוצגים בו גם מאוד איכותיים, מאוד טובים בהנגשה של ידע מדעי לציבור הרחב בכלל ולילדים בפרט, ומצוינים במיוחד בלדאוג לזה שכל תערוכה תהיה מתאימה בו-זמנית גם למבוגרים וגם לילדים במגוון גילאים. למשל, על רצפת החדרים הגדולים שמציגים את הפוחלצים יש משחקים לילדים מכל מיני סוגים, חלקם לימודיים וקשורים לחיות הרלבנטיות ולפעמים גם זה לא, ואז שירה ורפאל יכלו לשחק באמצע, בזמן שיונתן ועוז עברו חיה-חיה והסבירו עליה זה לזה בהתרגשות, וכשהתעייפו הצטרפו לקטנים. בסך הכול היינו שם חמישה ימים מלאים (בזמן שחיכינו למוסך שייתקנו את המשאית שלנו) ואני חושב שראינו את רובו הגדול, וחלק מהתערוכות ראינו כמה פעמים.

 

שתיים הילדים אהבו במיוחד. אחת עסקה בבריאות מכל מיני היבטים, והילדים קיבלו כרטיס מגנטי ויכלו לעבור בין העמדות ולצבור מידע פיזיולוגי על עצמם ובסוף להדפיס אותו לדו"ח ממצה, מה שמאוד ריגש אותם. וגם לעשות מעבדות שקשורות בבריאות — הם מדדו והישוו את כמות הסוכר בכל מיני סוגים של דגני בוקר (מסתבר שיש המון! בכולם!) עם צנטריפוגה ורפרקטומטר והכול. וגם הסתכלו על תאים של עצמם במיקרוסקופ.

 

התערוכה המוצלחת השנייה עסקה בחלל, אסטרונומיה, אסטרונאוטיקה ומדעי כדור הארץ. אני לא חושב שבשום מקום ראיתי כזאת הנגשה מוצלחת של מושגים מדעיים די-מורכבים לילדים בצורה כל כך מוצלחת ומלהיבה. היו שם המון מתנדבים ועובדים שהסבירו על המוצגים או הדגימו דברים. בין השאר היה שם קיר זכוכית ענק שמאחוריו נוף מאדימאי עם בסיס בשנת 2044, ואסטרונאוט עמד שם וענה באינטרקום על שאלות מהילדים על איך זה לחיות על מאדים ומה הם עושים שם. ובמקום אחר, היה הסבר והדגמה על הקושי שבתכנון משימת מחקר לפלוטו, בגלל הטמפרטורה הנמוכה. המרצה השתמש בחנקן נוזלי כדי להראות איך כל מיני חומרים מפסיקים לתפקד כמו שצריך, למשל מתכות מתכווצות בקור וחלקים במכונות מפסיקים להתאים זה לזה. וגומי הופך להיות פריך: הוא טבל כדור גומי בחנקן והראה איך הוא מתנפץ כמו חרסינה על הרצפה. רפאל קצת נבהל, אבל כולם עדיין שומרים את פיסות הגומי למזכרת.
לסיום, הגדולים מצאו מסך מגע שמריץ סימולציות של מערכות שמש (די מציאותי ככל שיכולתי להבין, למרות שהיה דו-מימדי) ואיפשר להם להוסיף שמשות ופלנטות כרצונם. הם ריסקו לתוך השמש עוד ועוד שמשות צהובות עד שהיא הפכה לענק כחול, ואז עוד עד שהיא קרסה לחור שחור ענק. ואז הם מילאו את המסך באובייקטים נוספים ויצרו מערכת שמש מהגיהנום עם כמה שמשות שמקיפות את החור השחור הענק במהירות מפחידה ועם המון אסטרואידים וכוכבי שביט שמתנגשים זה בזה כל הזמן. לא נראה לי שיש שם חיים.

 

תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s